Genel

Ecosia – Yeni Arama Motoru

the search engine that plants trees

Reklamı Kapat
Gezegenimizin jestlere değil, eyleme ihtiyacı var. Konuşmalar, vaatler ve yarım önlemler onu kesmez. Sevdiğimiz her şey dengede durduğunda değil.

150 milyonuncu ağacımızı diktik ama çalışmalarımız daha yeni başlıyor. Bugün hepimiz giriyoruz. İşte böyle görünüyor – işte manifestomuz.

1. Kârımızın %100’ünü gezegen için kullanıyoruz
%1’i unutun. Tüm kârımızı gezegenin yenilenmesine adadık. Hatta bizi sonsuza kadar kâr amacı gütmeyen amacımıza bağlayan yasal bir sözleşme bile imzaladık. Ecosia satılamaz (üzgünüm Elon) ve şirketten para alamayız. Aramalarınız, hissedarlara değil, Dünya’ya fayda sağlar.

Reklamı Kapat

2. Doğru ağaçları doğru yerlere dikiyoruz
Ağaçlar, mevcut en iyi karbon yakalama teknolojisi olmanın yanı sıra, nesli tükenmekte olan vahşi yaşamı korur, hasadı artırır ve su kaynaklarını eski haline getirir. Ama sadece doğru türleri doğru yerlere ekersen. Rastgele tohumları toprağa yapıştırmak ve onu bir gün olarak adlandırmak bir fark yaratmayacak.

Bu yüzden steril monokültürler değil, çeşitli ormanlar dikiyoruz. Yerli ve nesli tükenmekte olan türleri ithal ve istilacı türlere tercih ediyoruz. Büyük ölçekli korumanın yanı sıra tarımsal ormancılığı, doğal yenilenmeyi ve yangınla mücadeleyi de destekliyoruz. 30’dan fazla ülkede, eskiden orman olan biyoçeşitlilik noktalarına ekim yapıyoruz. 20 yıla kadar uydu teknolojisi ve saha ziyaretleri ile ağaçları izliyoruz. Ve biz her zaman, ağaçların torunlarına fayda sağlamak için etrafta olmasını sağlayan yerel topluluklarla işbirliği yapıyoruz.

Kaptın bu işi. Ağaçlar bizim için dünya demektir.

3. Tarafsız olmanın ötesine geçiyoruz
Nötr yeterli değil. Birçok şirket, toksik emisyonlara neden olurken ve bunları ucuz, etkisiz karbon kredileriyle dengelerken “karbon nötr” olduklarını iddia ediyor.

Reklamı Kapat
Bu şirketler gerçekten iklim nötr olma yolunda ilerlemediği sürece, geri kalanımızın (bu şirketleri hesaba katarken) tarafsızlığın ötesine geçmesi gerekiyor. Başka bir deyişle, aldığımızdan daha fazlasını vermemiz gerekiyor. Yenilenmemiz gerekiyor.

Ecosia – Yeni Arama Mtoru

admin

Kişisel bir kaç şey -günlüğünden Kişisel bir gelişime...

İlgili Paylaşımlar

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicini kapatıp sayfayı yenileyin, zira sitemiz sizden hiçbir şekilde ücret talep etmez. Tek gelir kaynağımız reklamlardır. Teşekkürler.